Powiększamy optycznie mieszkanie

Jak ”powiększyć” mieszkanie.
Mieszkanie dzięki pewnym zabiegom, można urządzić tak by wyglądało na większe. Przede wszystkim należy zacząć od doboru podłóg i kolorów ścian. Optyczne powiększenie uzyskamy dzięki użyciu jasnych tonacji. Ściany najlepiej pomalować na takie kolory jak biel, jasne szarości lub beże. Ważne jest aby być konsekwentnym i w jednym pomieszczeniu nie mieszać kilku kolorów. Dotyczy to również (a może przede wszystkim) salonu połączonego z kuchnią. Żywe kolory można wykorzystać w dodatkach i drobnych elementach wykończenia. Przy wyborze podłogi warto zdecydować się na jeden typ materiału we wszystkich pomieszczeniach, a przynajmniej w tych które się ze sobą łączą. Dzięki temu uzyskamy spójną i harmonijną całość. Należy również, jak w przypadku ścian, postawić na jasne kolory odbijające światło.
Optyczne powiększenie pomieszczeń można uzyskać również za pomocą fototapety. Najlepiej wybrać motyw przestrzenny, np. most lub ulicę, która kończy się gdzieś w oddali. Obecnie dzięki różnym technologiom produkcji tapet i różnym materiałom można je wykorzystać właściwie w każdym pomieszczeniu, łącznie z łazienką. Innym pomysłem jest zawieszenie na ścianie luster, które dają efekt trójwymiarowości i głębi pomieszczenia. Dobrze umieścić je tak by odbijały ten element wystroju, który jest w danym pomieszczeniu kluczowy.
Kolejnym zabiegiem jest wydłużenie perspektywy dzięki doborze mebli tej samej wysokości. W jednej linii należy również zawiesić na ścianach obrazy oraz zdjęcia. Dzięki temu pomieszczenie wyda się dłuższe.
Następnym krokiem jest dobór wyposażenia tak, by jak najefektywniej wykorzystać dostępną przestrzeń. Podstawą jest pojemna szafa, do której schowamy większość przedmiotów, dzięki czemu nie zagracimy mieszkania. W małych pomieszczeniach nie powinno znajdować się zbyt dużo rzeczy (mebli, ozdób), ponieważ ich nadmiar dodatkowo optycznie je zmniejsza. Warto wykorzystać do przechowywania wszystkie dostępne wnęki i zakamarki.
Przy wyborze mebli należy postawić na takie, które będą wielofunkcyjne i jednocześnie nie będą zabierać dużo miejsca. Zamiast zwykłego łóżka wybierzmy rozkładaną sofę, która w ciągu dnia zajmie dużo mniej miejsca. Ciekawym rozwiązaniem jest także łóżko chowane w szafie, a w pokoju dziecięcym piętrowe. W części jadalnej ustawmy stół, który rozkładany jedynie na specjalne okazje, nie będzie na co dzień przeszkodą. Dodatkowo możemy go używać na co dzień jako biurka.
W wysokim mieszkaniu warto pomyśleć o budowie antresoli. Dzięki niej możemy ukryć część rzeczy, a także stworzyć miejsce do spania lub pracy. Należy jednak pomyśleć wtedy o dobrym doświetleniu pomieszczenia, aby antresola nie wywołała efektu przeciwnego niż zamierzony.
Kwestia dodatków także jest bardzo istotna. Ich liczba powinna być ograniczona do minimum. Nie należy wybierać ciężkich tkanin i ciemnych kolorów. Mogą one przytłoczyć całe wnętrze i spowodować, że wyda się dużo mniejsze niż jest w rzeczywistości. Zasłony powinny być wykonane z lekkich tkanin w jasnych barwach. Można je zastąpić roletami lub żaluzjami, które zajmują mniej miejsca. Z kolei dzięki pozbyciu się firan lepiej doświetlimy mieszkanie.