Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego a odrębna własność
Uniwest Nieruchomości Kamienna Góra, Jelenia Góra, Wałbrzych, kupię mieszkanie, dom, działkę. Reguły, jakimi rządzi się spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego są czytelne. Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego powstaje z chwilą zawarcia między członkiem, a spółdzielnią umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego. Prawo to może należeć do jednej osoby albo do małżonków. Przez umowę o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego spółdzielnia zobowiązuje się oddać członkowi lokal mieszkalny do używania, a członek zobowiązuje się wnieść wkład mieszkaniowy oraz uiszczać opłaty określone w ustawie i w statucie spółdzielni. Jest to prawo niezbywalne (lokator nie może go sprzedać czy darować), nie przechodzi na spadkobierców i nie podlega egzekucji.
Natomiast podobne są uprawnienia wynikające z tytułu prawa odrębnej własności i spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Z tym ostatnim możemy postępować tak jak z prawem własności, czyli możemy je zbyć, wynająć, zapisać, darować, podlega ono także dziedziczeniu.
Czy zatem różnice są na tyle istotne by starać się o uzyskanie odrębnej własności lokalu, w którym mieszkamy?
Własność jest najszerszym, podstawowym prawem rzeczowym, pozwalającym właścicielowi korzystać z rzeczy i rozporządzać nią z wyłączeniem innych osób. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest wyłącznie tzw. ograniczonym prawem rzeczowym. Mimo przysługującego szeregu podobnych uprawnień względem lokalu, przy spółdzielczym własnościowym prawie, jego właścicielem wciąż pozostaje spółdzielnia. Wyłącznie prawo odrębnej własności daje tytuł własności zarówno do lokalu, jak i do określonego udziału w nieruchomości wspólnej. Posiadając odrębną własność, stajemy się pełnoprawnymi właścicielami mieszkania, ale i proporcjonalnej części gruntu oraz budynku, w którym to mieszkanie się znajduje.
Jednakże różnice odczuwalne są najwyraźniej przy bieżących kwestiach związanych z wykorzystaniem lokalu. Dla przykładu, ewentualna zmiana jego przeznaczenia, gdy planujemy rozpocząć działalność gospodarczą. W przypadku lokalu, do którego posiadamy własnościowe spółdzielcze prawo, będzie wymagana zgoda spółdzielni. Przy prawie odrębnej własności taka zgoda, ani nawet informacja spółdzielni nie jest wymagana. Dysponując odrębną własnością dużo łatwiej będzie również uzyskać kredyt czy pożyczkę w banku. Co ważne, wyodrębniony lokal nie będzie mógł zostać obciążony hipoteką zabezpieczającą długi spółdzielni. To oznacza, że właściciel lokalu nie będzie odpowiadał za długi spółdzielni. Niezależność właściciela przejawia się również w tym, że może on w ogóle ze spółdzielni wystąpić.
Przy wyodrębnianiu lokali ważną kwestią pozostaje zarząd nieruchomością wspólną. Nie znikają zatem najbardziej palące problemy związane z utrzymaniem części wspólnych. Stąd też, jeśli spółdzielnia jest w dobrej sytuacji finansowej i sprawnie zarządza swoimi zasobami, warto rozważyć czy wyodrębnienie lokalu i wystąpienie ze spółdzielni zwyczajnie nam się opłaca.
- » Sprzedaż domów, mieszkań, gruntów, dział...
ek lub obiektów. - » Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowy...
ch (RODO) - » Grunt przemysłowy
- » Powiększamy optycznie mieszkanie
- » Pieniądze z programu Mieszkanie dla Młod...
ych szybko znikają..... - » Mieszkanie dla Młodych
- » Zmiany w prawie budowlanym
- » Free and Healthy living in Poland
- » Frei und Gesund wohnen in Polen
- » Vrij en Gezond wonen in Polen
- » Mieszkaj i żyj ekologicznie
- » Największa sprzedaż Uniwest Nieruchomośc...
i - » Kupuję mieszkanie
- » Agroturystyka w mocnym rozwoju.
- » Najszybsza transakcja
- » Kupujemy mieszkanie czy dom?
- » Jesteśmy bogaci
- » Jak kupić działkę budowlaną?
- » Prawo dziedziczenia, czyli kto po kim dz...
iedziczy i dlaczego? - » O stanie prawnym nieruchomości decyduje ...
treść księgi wieczystej - » Podatek dochodowy od osób fizycznych prz...
y sprzedaży nieruchomości - » Bonifikaty przy wykupie mieszkań
- » Jakie nieruchomosci najchętniej kupujemy...
na terenie Kamiennej Góry i okolic. Dom a może mieszkanie? - » Turystyka a nieruchomości na terenie Kam...
iennej Góry i okolic - » Kamienna Góra- ceny nieruchomosci a szcz...
ególnie mieszkań na terenie miasta - » Stajemy się bogatsi
- » Spółdzielcze własnościowe prawo do lokal...
u mieszkalnego a odrębna własność - » Wynajem nieruchomosci na tenie Kamiennej...
Góry oraz okolic - » Sprzedaż nieruchomosci Kamienna Góra i o...
kolice - » Jak powstał Uniwest Nieruchomości